Keylogger ya da Tuş Kaydedici 2020

Akıllı telefonlar ve tabletler için, iPhone, iPad ve Android olması fark etmeksizin sürekli yeni yeni uygulamalar çıkarken bunların kontrolünü yapmak ebeveynler ve patronlar için gittikçe zorlaşıyor. Üstelik çocukların ya da çalışanların, işte, okulda, evde aralıksız kullandıkları bu sohbet, sosyal ağ ve e-posta uygulamalarının hepsinin kullanıcı adı ve şifreyi bilmeden ulaşıma kapalı olmaları ebeveynler ve patronlar için teknolojinin bu tarafını ürkütücü karanlık bir ormana çeviriyor.

 

Sırf bu yüzden koruyup kollamak istediğiniz kişilerden elinizi eteğinizi çekmekse düşünülemeyecek bir şey; çünkü bu uygulamalar vazgeçilemeyecek kadar yararlı olsalar da çocuklarınızı, eşinizi tacize uğrama, işinizi sorumsuz ya da kötü niyetli çalışanlar yüzünden riske atma tehditini her zaman barındırıyorlar.

Kullanıcı Adı ve Şifre İsteyen Bir Uygulamaya ya da E-postaya Nasıl Ulaşılır?

Bilmeniz gereken ilk şey, sevdiklerinizle aranıza mesafe kurar gibi gözüken bu teknolojinin farklı bir boyutu daha var. Keylogger, yani tuş kaydedici adı verilen uygulamalar sayesinde yüklediğiniz her telefonda girilen kullanıcı adlarına ve şifrelere hiçbir efor sarf etmeden, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatta bir kere yükledikten sonra telefonun güvenlik kodu nu bile bilmenize gerek yok.

Klavye kaydedicileri

Aslında kendileri de birer uygulama olan bu klavye kaydedicilerinin çok basit bir yükleme protokolleri var ve satın aldığınız anda yalnızca birkaç dakika sürecek bu işlem teker teker anlatılıyor. Size gönderilecek e-postadaki adımları takip edip istediğiniz mobil cihaza yükledikten sonra, yine size e-postayla ulaştırılan kontrol paneline girmeniz yetiyor. Telefonun klavyesine değen her parmağın yazdığı ne varsa anında siz de o panelden görebileceksiniz.

Keylogger kullanımı işte bu kadar basit!

Şifre Casusluğu ile Hangi Uygulamaların ya da E-postaların bilgilerine ulaşabilirim?

Değer verdiklerinize göz kulak olmak için hangi kullanıcı adlarına ve şifrelere ihtiyacınız varsa, onların hepsine rahatlıkla ulaşabilirsiniz; çünkü en iyi keylogger uygulamaları tek tek uygulamalarla keyloggeruyumlu çalışmaları için değil, mobil cihazların işletim sistemleriyle uyum sağlamaları için üretiliyorlar. Yani Android, iPad ve iPhone işletim sistemlerinin çekirdek yapılarıyla kusursuz bir şekilde kaynaşacaklar ve yüklendikleri andan itibaren klavyedeki bütün tuş vuruşlarını kaydetmeye başlayacaklar.

Cihazın sahibi siz yükledikten sonra klavye uygulamasını değiştirse bile keylogger şifre casusluğu işine kaldığı yerden devam edebiliyor.

 

Keylogger Yalnızca Şifre Casusluğu Mu Yapabiliyorlar?

Tabii ki hayır. Daha önce de söylediğimiz gibi keylogger tuş vuruşu kaydetmek için çalışıyor. Siz cihaza yüklediğinizde uygulamalar ve e-postalarda çoktan oturum açıldıysa ve bir daha asla şifre girilmese bile, ki çoğu uygulama ve e-posta tekrar tekrar yeniden oturum açılmasını talep eder, uygulamalara, e-postalara, hatta yazılan SMS’lere, aranmak için girilen numaralara varıncaya kadar yazılan her şeyi kontrol panelinizden görmenize imkân veriyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation